Noemův vlak vyjel z Vídně

V pondělí 14. ledna 2019 se na další cestu z Vídně do Berlína vydal tzv. Noemův vlak. Projekt realizovaný v rámci iniciativy Rail Freight Forward (RFF), byl širší veřejnosti představen na Světové konferenci o klimatu, která se uskutečnila v prosinci loňského roku v polských Katovicích. Iniciativu RFF jsme představili již dříve, nyní se podívejme na samotný Noemův vlak.

Noemův vlak je inspirován nejstarší historií ochrany životního prostředí. Noe byl dle starého zákona vyvolen k záchraně lidstva a všech živočišných druhů. Proto deset kontejnerů naložených na tomto symbolickém vlaku je „pomalováno“ motivy zvířat. Jízdou vlaku chtějí členové iniciativy RFF upozornit, že doprava je jedním z největších zdrojů znečištění CO2 a zároveň, že přesun přepravy zboží na železnici je nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak toto znečištění snížit.

Ve Vídni vlak přivítali mimo jiné spolkový prezident Alexandr Van der Bellen, spolkový ministr dopravy, inovací a technologií Norbert Hofer nebo generální ředitel ÖBB Andreas Matthä.

Mezi hlavní ambice sdružení patří zdvojnásobení podílu železniční nákladní dopravy do roku 2030 až na 30 %. V Berlíně bude projekt a s ním i vlak představen 24. ledna, následovat bude Paříž a svojí jízdu vlak ukončí 20. února 2019 v Bruselu.