Přeprava vojenské techniky opět s ČD Cargo

Ve dnech 3. – 14. června 2019 proběhlo v Polsku cvičení Tobruq Legacy-19. Jedná se o největší cvičení jednotek pozemní protiletecké obrany Severoatlantické aliance, které se pravidelně koná již od roku 2015. Zúčastnily se ho vojenské síly z Polska, České republiky, Maďarska, Německa, Nizozemí, Rumunska, Slovenska, USA a Velké Británie.

Na taktické cvičení navážou ve dnech 17. – 19. června bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Z hlediska množství cvičících jednotek, zbraní i počtu protiletadlových řízených střel se bude jednat o největší střelby protivzdušné obrany v historii NATO. Střílet se bude ve dne i v noci, z dvanácti různých protiletadlových systémů z výzbroje několika armád NATO. Odpáleny budou téměř dvě stovky řízených střel. Toto cvičení se koná na polské baltské střelnici Ustka. Kromě toho se v prostoru Mazurských jezer, ve výcvikových prostorech Wędrzyn a Orzysz, uskutečnilo cvičení pozemních sil, za účelem nácviku jejich součinnosti s protileteckou obranou.

Na toto cvičení byly z České republiky vypraveny celkem tři železniční transporty. Nejprve 1. června vyjel ze Strakonic vlak protiletecké techniky a doprovodu z tamního 25. protiletadlového raketového pluku, směřující do stanice Słupsk, nedaleko střelnice Ustka, a poté 10. a 11. června dva transporty ze stanice Hlubočky-Mariánské Údolí s pozemní technikou. Ta jela do stanice Orzysz na pozemní část cvičení a z její nakládky v pondělí 10. června přinášíme několik snímků.